Adres

Michała Elwiro Androiollego 34 m. 1, 05-400 Otwock

Telefon

+48 505 599 927

  • Home
  • Jak dbać o implanty zębowe?
Jak dbać o implanty zębowe

Jak dbać o implanty zębowe?

11 września 2023

Ze względu na coraz szerszą dostępność i konkurencyjne ceny, implanty zębowe to coraz częściej wybierana forma uzupełniania ubytków w jamie ustnej. Choć nie ma zagrożenia, że implant zostanie objęty próchnicą, to jednak w dalszym ciągu należy zapewniać mu odpowiednią pielęgnację, podobnie jak w przypadku zębów naturalnych. Zobaczmy, jak dbać o implanty zębowe.

Jak dbać o implanty bezpośrednio po zabiegu?

Implanty to typ uzupełnienia ubytków zębowych, który po pewnym czasie zrasta się z kością, tworząc trwałe i mocne połączenie. Proces ten nie jest jednak natychmiastowy. Zazwyczaj prawidłowe zrastanie się implantu z kością trwa maksymalnie do 6 miesięcy. Jeżeli jednak w okolicy nowego zęba rozwinie się stan zapalny, może się to znacząco wydłużyć, dlatego ważna jest odpowiednia pielęgnacja implantu już od pierwszych dni. 

Przede wszystkim higiena

Na początku istotne jest przede wszystkim przestrzeganie zaleceń stomatologa. Zazwyczaj lekarz zaleca stosowanie odpowiedniego płynu do jamy ustnej i instruuje, jak prawidłowo czyścić zęby, aby zredukować ryzyko rozwinięcie stanu zapalnego. Dodatkowo przez pierwsze dni po zabiegu lekarz może zalecić:

  • zaniechanie palenia papierosów i picia alkoholu;
  • ograniczenie uprawiania sportu, przede wszystkim dźwigania dużych ciężarów;
  • w niektórych przypadkach: ograniczenie mówienia;
  • wstrzymanie się od spożywania gorących posiłków i płynów;
  • rezygnację z korzystania z sauny i solarium.

Po zdjęciu szwów przez okres ok. 6 tygodni bardzo ważne jest dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia stanu zapalnego i jakichkolwiek innych zakłóceń podczas zrastania się implantu z kością. Pielęgnacja powinna odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jak dbać o implanty zębowe po zrośnięciu z kością?

Niektóre osoby myślą, że implanty nie wymagają pielęgnacji, ponieważ nie zagraża im próchnica. Mimo tego brak odpowiedniej higieny może niekorzystnie wpłynąć na stan dziąseł, które mogą się obniżyć i odsłonić implant, narażając go na uszkodzenia, Taka sytuacja zwiększa zagrożenie powstania kamienia nazębnego, który z czasem może się nawarstwić i wywołać tzw. zapalenie okołoimplantowe. Jest to choroba, która jeżeli się rozwinie, może doprowadzić do utraty podparcia kostnego implantu i jego wypadnięcia. Dlatego tak ważne jest prawidłowe czyszczenie zębów sztucznych oraz odpowiednia pielęgnacja otaczających je dziąseł. W tym celu można stosować specjalistyczne irygatory dentystyczne, które delikatnie usuwają resztki pokarmów z okolicy implantu, a przy tym pobudzają krążenie krwi w dziąsłach. Warto również wymienić zwykłą szczotkę na elektryczną lub soniczną, które są łagodniejsze dla dziąseł i pozwalają na dokładniejsze oczyszczenie zębów. 

Poza odpowiednią szczoteczką posiadacze implantów powinni wyposażyć się także w środki do higieny jamy ustnej, ukierunkowane przede wszystkim na pielęgnację dziąseł i zapobiega odkładaniu się płytki zębowej. Oczywiście należy pamiętać o standardach, czyli systematycznym szczotkowaniu zębów i regularnej higienie całej jamy ustnej każdego dnia.