Adres

Michała Elwiro Androiollego 34 m. 1, 05-400 Otwock

Telefon

+48 505 599 927

 • Home
 • Dieta przy aparacie ortodontycznym – co można jeść?
Dieta przy aparacie ortodontycznym – co można jeść

Dieta przy aparacie ortodontycznym – co można jeść?

11 września 2023

Noszenie aparatu ortodontycznego wymaga wyrobienia nowych nawyków dotyczących nie tylko pielęgnacji jamy ustnej, ale też diety. Po założeniu aparatu spożywanie niektórych pokarmów może być niekomfortowe lub powodować ból, dlatego warto wiedzieć, co można jeść, a czego należy unikać w przypadku noszenia aparatu ortodontycznego.

Dieta przy aparacie ortodontycznym – co można jeść?

Na szczęście nosząc aparat ortodontyczny, nie trzeba ograniczać się jedynie do spożywania płynów i jedzenia miękkich papek. Co prawda, na początku, bezpośrednio po założeniu aparatu, przez kilka dni płynna dieta może być dobrym pomysłem, ponieważ zęby i dziąsła wciąż będą wrażliwe, co może utrudniać rozdrabnianie pokarmów. Kiedy ból ustąpi i przyzwyczaimy się już do aparatu na zębach, można do diety wprowadzić inne pokarmy, takie jak:

 • zupy krem;
 • gotowane warzywa;
 • ryże, kasze, makarony;
 • delikatne, najlepiej duszone, miękkie mięso;
 • naleśniki;
 • ryby i owoce morza;
 • nabiał, także twarogi i sery typu mozzarella lub feta;
 • miękkie pieczywo i ciasta;
 • jaja;
 • koktajle owocowe lub warzywne.

Warto wyrobić sobie nawyk płukania ust po każdym posiłku. Woda pomoże usunąć resztki pokarmów z aparatu, ale też nawilża jamę ustną i  śluzówkę gardła.

Czego unikać przy noszeniu aparatu na zęby?

Z aparatem na zębach można skonstruować ciekawą i zbilansowaną dietę, jednak są też produkty, których lepiej unikać, aby nie uszkodzić konstrukcji aparatu. Główną zasadą dbania o aparat na zęby jest unikanie produktów, które składają się lub mogą zawierać elementy twarde, np. popcorn, pieczywo z ziarnami, orzeszki i nasiona, suchary, twarde słodycze. Warto też unikać jedzenia warzyw i owoców w całości, znacznie lepszą opcją jest wcześniejsze rozdrobnienie pokarmu. Z diety należy wykluczyć także produkty klejące, czyli tak zwane cukierki mordoklejki, jak również gumy rozpuszczalne, gumy do żucia, żelki czy chrupki kukurydziane. 

Produkty powodujące przebarwienia, takie jak wino, jagody, czarna herbata czy kawa co prawda nie powinny spowodować uszkodzenia konstrukcji aparatu, jednak mogą wpłynąć na zmianę koloru elementów, co z kolei może spowodować, że aparat stanie się mniej estetyczny. Chcąc uniknąć przebarwień i w dalszym ciągu cieszyć się smakiem ukochanej kawy i herbaty, wystarczy pić napoje przez słomkę.

Czy trzeba całkowicie rezygnować z niektórych produktów?

Warto wiedzieć, że część produktów wymienionych w poprzednim akapicie dalej można spożywać, jeżeli się je odpowiednio przygotuje. Spożywanie warzyw i owoców w postaci koktajlu będzie bezpieczniejszą formą urozmaicenia diety. Twarde pieczywo lub ciastka można zamoczyć w mleku, lub kawie, aby zmiękły, a orzechy i pestki zmielić i dodać do koktajlu lub jogurtu.

Jak widać, w trakcie leczenia ortodontycznego dieta wcale nie musi być nudna i monotonna. Większość produktów można spożywać, trzeba tylko poświęcić więcej uwagi na ich odpowiednie przygotowanie. Może to zająć trochę czasu, jednak czego się nie robi dla pięknego uśmiechu.