Adres

Michała Elwiro Androiollego 34 m. 1, 05-400 Otwock

Telefon

+48 505 599 927

  • Home
  • Na czym polega wybielanie zębów?
Na czym polega wybielanie zębów

Na czym polega wybielanie zębów?

11 września 2023

Wybielanie zębów to częsty zabieg wykonywany w gabinetach dentystycznych. Istnieje kilka sprawdzonych metod ułatwiających pozbycia się przebarwień na płytce zębowej i uzyskania ładniejszego kolorytu zębów. Nowoczesne technologie pozwalają na przeprowadzenie bezinwazyjnego zabiegu, który nie tylko pozwoli pozbyć się plam i przebarwień na zębach, ale może też zapobiegać powstawaniu nowych. Na czym polega profesjonalne wybielanie zębów?

Na czym polega wybielanie zębów? Metody

Wyróżniamy dwie metody profesjonalnego wybielania zębów:

  • metoda nakładkowa: można ją wykonać samodzielnie w domu, choć powinna odbywać się pod nadzorem lekarza;
  • metoda gabinetowa: wykonywana w gabinecie dentystycznym.

Kluczem do uzyskania dobrych efektów jest dobranie odpowiedniej metody wybielania dostosowanej do stanu zębów i oczekiwań pacjenta. Dlatego przed rozpoczęciem wybielania stomatolog przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem i bada stan jamy ustnej, aby ustalić, czy nie ma ewentualnych przeciwwskazań. Często przed właściwym zabiegiem wybielania zębów prowadzone są zabiegi higienizacyjne, których zadaniem jest usunięcie zewnętrznych przebarwień i osadów.

Nakładkowe wybielanie zębów

Metoda nakładkowa polega na wykonaniu specjalnej szyny, na którą nakładany jest środek wybielający. W tym celu lekarz musi pobrać odcisk jamy ustnej i na jego podstawie technicy konstruują szynę dostosowaną do danej osoby. Pierwszy zabieg wybielania odbywa się w gabinecie pod okiem lekarza, a następne sesje pacjent może wykonywać samodzielnie w domu, stosując się dokładnie do zaleceń specjalisty. Cykl wybielania nakładkowego trwa ok. 2-3 tygodni.

Gabinetowa metoda wybielania zębów

Nowoczesne technologie pozwalają na usprawnienie procesu wybielania zębów z wykorzystaniem stężonego żelu wybielającego, który aktywowany jest światłem lasera lub specjalnej lampy. Metoda laserowego wybielania zębów umożliwia wybielenie o 7-8 odcieni w skali VITA, dlatego uważana jest za skuteczniejszą, niż wybielanie nakładkowe. Cały zabieg odbywa się w gabinecie stomatologicznym i trwa ok. 1 godziny, a efekty można zobaczyć bezpośrednio po zakończeniu całej procedury. Podczas wybielania ważna jest zasada, że im wyższe stężenie środka wybielającego, tym krótszy powinien być czas i mniejsza liczba aplikacji. 

W niektórych przypadkach lub gdy takie jest życzenie klienta, lekarz może zdecydować o połączeniu dwóch wymienionych metod wybielania zębów. W takiej sytuacji po przeprowadzeniu wybielania gabinetowego pacjent otrzymuje do domu nakładki i żel wybielający, i może kontynuować zabieg samodzielnie w warunkach domowych.

Zarówno gabinetowe, jak i domowe wybielanie zębów uważane są za bezpieczne i bezinwazyjne. Do najczęściej obserwowanych skutków ubocznych można zaliczyć czasową nadwrażliwość zębów. Trwałość efektów w przypadku obu metod może różnić się od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Rezultaty są jednak zazwyczaj długotrwałe i mogą utrzymywać się od 1 roku nawet do 4 lat po zakończeniu pełnego procesu wybielania.